Ses Ameliyatları

OOPERATÖR DOKTOR

ÖZLEM OYMAK AY

Ses Ameliyatları

“Hayallerinizi gerçekleştirmek için her zaman elimizden gelenin en iyisini yaparız”

Ses ameliyatı ya da ses teli ameliyatı, ses tellerinin iyi huylu ya da kötü huylu rahatsızlıklarında hastalığı tedavi etmek ya da ses kalitesini değiştirmek için yapılan ameliyatlara verilen isimdir. Mikroskop altında yapıldığı için çok özel enstrümanlar gerektiren ince bir cerrahidir (fonomikrocerrahi).

 • En Sık Ses Ameliyatı Yapılan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ses tellerinin cerrahi ile tedavi edilen hastalıklarının bazıları şunlardır:

 • Ses Teli Nodülleri
 • Ses Teli Polibi
 • Ses Teli Kisti
 • Ses Teli Granulomu
 • Ses Telinde Oluk (Sulkus Vokalis)
 • Ses Teli Felci (Tek Taraflı)
 • Ses Teli Felci (İki Taraflı)
 • Ses Teli Kanseri
 • Ses İnceltme
 • Ses Kalınlaştırma
 • Yaşlı Ses (Presbilarinks)
 • Reinke Ödemi
 • Ses teli hastalıklarının nedenleri

Ses telleri genel olarak 3 ana tabakadan oluşurlar. Bunları sırasıyla kas tabakası, reinke ve epitelyum tabakaları olarak adlandırılırlar. Her birinin ayrı görevleri bulunan bu tabakalar, ses birlikte çalışarak ses tellerinin ana görevi olan sesin çıkartılmasını sağlarlar. Öncelikle kası tabakası reinke bölümüne doğru baskı uygular. Bu da nefesin içeri alınmasını alır ve ses çıkartmamızı sağlar. En üstteki doku olan epitelyum dokusu ise titreşime geçerek sesimizin tonunu, seviyesini ve kalitesini ortaya çıkarır. Epitelyum tabakasında herhangi bir nedene bağlı olarak oluşan bozulma ya da anomaliler, ses telleri üzerinde farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ses telleri farklı nedenler sebebiyle hastalanabilir. Larenjit, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıkları, yüksek ses kullanıma ya da bağırma gibi organik nedenler, polip ya da nodül oluşumları, yoğun sigara kullanımı, ses tellerinde felç, bölgesel kanserler, delici / kesici aletlerle fiziki harabiyet, gırtlak enfeksiyonları, farklı alerjiler gibi değişik nedenlerle ortaya çıkabilirler.

Ses telleri, fiziksel nedenlere bağlı olarak fonksiyon bozukluğu gösterebilecekleri gibi psikolojik, nörojenik ve organik nedenlere dayalı olarak da hastalanabilirler.

 • Ses telleri hastalıkları nelerdir?

Birçok farklı ses teli hastalığı bulunmaktadır.

En sık karşılaşılan ses teli hastalığı nodül ya da poliplerdir. Genellikle iyi huylu olan ve yayılmadan çıktığı bölgede kalan nodüller, ses tellerinin doğru kapanmamasına neden olarak farklı belirtiler ortaya çıkarırlar. Kısa ama sürekli tekrarlayan ses kısıklıklarına neden olurlar. Ses kalitesinin de düşmesine neden olan bu durumda hızla bir doktora başvurulmalı ve tanı konarak tedaviye başlanmalıdır. Ses teli nodülü için medikal tedavi ile birlikte ses terapisi önerilir. Polip için tedavide ise mikroskobik cerrahi yöntemi ile ses teli ameliyatları yapılmaktadır.

Kistler, diğer bir ses teli hastalığıdır. Ses tellerinin bulunduğu bölgedeki nemlendirici bezlerin tıkanması sonucu ortaya çıkarlar. Zaman zaman sesin yoğun ve kötü kullanımı da bu hastalığı tetikleyebilir. Tedavisi yine mikroskobik cerrahi yöntemi ile yapılır.

Reinke ödemi, ses tellerinin orta kısmını oluşturan reinke bölgesinde oluşur. Bu bölgede biriken maddeler zamanla ödeme sebep olurlar. Genellikle çok sigara içen bireylerde görülür. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddelerin reinke bölgesinde (orta bölge) birikmesi sonucu ödem meydana gelir. Mikroskobik cerrahi ile tedavi edilir.

Ses teli felci ise ses tellerine giden sinirlerin zayıf çalışmaya başlaması ile ortaya çıkar. Nefes alıp vermede zorlanma ses teli felcinin ana belirtileri arasındadır. Grip veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren insanlarda sıklıkla görülebilir. Tedavi sürecinde ses terapisi ve cerrahi işlem gerekmektedir.

 

Ses tellerinde renk değişikliği ise genellikle çok sigara kullanan bireylerde görülür. Renk değişimi, ses tellerinde oluşan lezyonlara verilen addır. Ciddi sorunlara yol açabileceği için mutlaka cerrahi işlem yapılması ve doktor kontrolü altında tutulması gerekir. Lezyonlar, kanserin habercisi olabilir.

 • Ses teli ameliyatı nasıl yapılır?

Ses teli hastalıkları genelde uzun süreli ses kısıklıkları, boğazda kuruluk, şişme, ses tonunda değişim, yutkunma ya da nefes almada zorluk gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Bu belirtilerin uzun süreli olması halinde hızla bir doktora başvurulması gerekir. Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi ses teli rahatsızlıklarında da çok önemlidir. Zamanında tedavi edilmeyen durumlarda kanser riski bulunmaktadır.

Ses teli ameliyatları, mikroskobik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Cerrahi yöntem ile ses teli bölgesine girilir ve kist ya da polip varsa çıkartılır. Ameliyat sonrasında ses kısıklığı normal bir durumdur. Ameliyat sonrasında ses istirahatı yapılır, aşırı sıcak ya da soğuk içecek ve yiyecek tüketilmemesi gerekir. Alınmış olan bir kistin tekrar çıkma oranı oldukça düşüktür, yani ameliyat riski minimizedir. Ameliyat sonrası ses tellerinin iyileşmesi için bir hafta kadar konuşulmaması gerekir. Böylece ses telleri hava ile temastan ve titreşimden uzak kalarak iyileşme sürecini kolaylıkla atlatır.

 • Ses Teli Rahatsızlıklarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ses teli rahatsızlıkların bir önemli sebebi sigara gibi yabancı maddelerin kullanımıdır. Tedavi süreci gerçekleştikten sonra yapılması gereken temel işlem sigara kullanımının veya zararlı maddenin bırakılmasıdır. Ses tellerinin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Ses tellerinde en sık görülen nodüller, ses istirahati ile iyileşmektedir. Ses teli nodülleri ses tellerinin uzun süre hor kullanımı sonucunda ortaya çıkar. Sigara, reflü ve gürültülü ortamda çalışma, ses teli nodüllerinin ortaya çıkmasına neden olan başlıca unsurlardır. Rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için sigaranın bırakılması şarttır.

Neden Biz?

Sorunuz mu var?

Bizlere iletişim bilgilerimizden aklınızda ki tüm soruları sorabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.