Dudak Kaldırma / Liplift

OPERATÖR DOKTOR

ÖZLEM OYMAK

Dudak Kaldırma / Liplift

“Hayallerinizi gerçekleştirmek için her zaman elimizden gelenin en iyisini yaparız”

Üst dudağın uzun olması durumunun tedavisi olarak da bilinen “Lip Lift”, üst dudak kaldırma, üst dudak kısaltma gibi isimler verilen; üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan, bu uzunluğun hastanın yüz oranlarını bozduğu kişilerde gerçekleştirilen üst dudak kısaltma ameliyatıdır. Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak üst sınırı ile kolumella tabanı arasındaki bölge değerlendirilir. Bu ameliyata yapılan çizim nedeniyle ingilizcede “Bullhorn ameliyatı” “Boğa boynuzu” da denmektedir.

Dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu görülür. Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine ve üst dudağın ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen gülüş estetiği için de dudak kaldırma (Lip Lift) ameliyatı gündeme gelebilir. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın gülüş esnasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekir. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması durumunda hasta güldüğünde dişlerinin üzerini örttüğünü, dudaklarının dişlerini fazlaca örttüğünü fark edecektir. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülüş sırasında dişlerin yetersiz görünme durumu da düzeltilebilecektir.

 • Bullhorn (Lip Lift) dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Üst dudak kaldırma (Lip Lift) ameliyatı sırasında; üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan özel bir planlama ile (kanoya benzetilir, martı kanadına benzetilir) fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizlenebilen ve genellikle rahatsız etmeyen bir iz kalır. Bazı çok nadir durumlarda ise dudak hattından cilt çıkarılması da gerekebilir ama burada kalacak izin rahatsız etme ihtimali özellikle genç hastalarda biraz daha yüksektir.

Lip lift ameliyatı bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Bir gün pansumanınız olur. Sonrasında o bölgeye göz merhemi sürmeniz yeterlidir.

 • Lip lift (Dudak kısaltma) Ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme sürecinde 72 saatlik bir hafif şişlik olur. Üst dudak üzerine soğuk kompresler ile kontrol edilebilir. İzlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında izler belli belirsiz bir hal alır.

 • Lip lift (Dudak kısaltma) ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinde kısıtlanma olacak mı?

Erken ilk bir iki günlük dönem hariç lip lift ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinizde değişiklik veya kullanımda kısıtlanma olmayacaktır. Bu ameliyatta hedef dudak burun arasında ki mesafenin 12-15 mm arasına getirilmesidir. Yani yüz oranlarını aşacak, zorlayıcı cerrahi işlemler yapılmadığı sürece dudak hareketlerinde bir zorluk yaşamazsınız.

 • Dudak kaldırma (Lip lift) ameliyat sonrası burun kanatlarında genişleme olur mu?

Dudak kısaltma ameliyatı ile çıkarılan fazla deri burun tabanına adapte edilir. Bu işlem burun tabanı ve burun kanatlarında mutlaka bir miktar çekilme, gerilme hissine ve genişlemiş gibi görünmesine neden olacaktır. Ancak bu görüntü ve rahatsızlık tamamen geçicidir. Özellikle ilk bir hafta içinde belirgin olan bu durum haftalar içinde azalarak kaybolur ve doğal, planlanan şekline dönüşür.

 • Lip lift ameliyatı kalıcı mı?

Tüm cerrahi işlemler gibi dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı da kalıcıdır. Ancak zamanla, kişilerin yaşlanma hızlarına bağlı olarak mutlaka bir takım değişiklikler olabilir. Özellikle 35 yaş öncesinde göz kapağı estetiği ameliyatı gibi dudak kısaltma ameliyatı olanlarda hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yeniden benzer bir operasyona ihtiyaçları olabileceğini bilmelerinde fayda vardır.

 • Dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Mutlaka iz kalacaktır elbette ancak burun tabanı izlerin gizlenebildiği yerlerden biridir. İlk aylarda pembe, kızarık bir iz gözle görülebilirken 3-6 ay içinde ve sonrasında artık ten renginde belli belirsiz bir hal alacaktır.

 • Lip Lift (Dudak kaldırma) ameliyatı sonrası dikişlerin açılma ihtimali nedir?

Lip lift ameliyatı sonrası kalacak olan iz; burun tabanında, burun kenarlarını aşmayan, bazen burun deliklerinin içine doğru girebilen, bazen düz, bazen martı kanadı gibi bir izdir. Aşırı gerilim yaratmadan yapılması gereken bir ameliyattır. Lip lift ameliyatı sonrası dikiş yerlerinin açılması durumu çok nadiren gelişecek enfeksiyon veya istemeden travmatik zorlamalarla oluşabilir. Normalde aksi bir durum oluşmadığı sürece dikişlerde açılma görülmez.

 • Yeniden dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı yapmak gerekebilir mi?

Nadiren yetersiz eksizyonlarda yeniden lip lift ameliyatı yapılması düşünülebilir. Bunun için 3-6 ay geçmesi yeterlidir. Benzer süreçler aynen yaşanacaktır. Bu ameliyatta istenmeyen sonuç fazla eksizyon yani fazla cilt çıkarılması işlemidir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için az alınmasında bir sakınca yoktur. Çok alınması durumlarının takibi hasta ile birlikte yapılmalı ve yeniden müdahale için acele edilmemelidir. Erken dönemlerde hastalar fazla veya az cilt alındığını düşünebilirler o nedenle 3 ay tamamlanmadan böyle bir düşünce ve karar tamamen yanlış ve mutsuz edici sonuçlara gebedir.

 • Lip lift (Dudak kaldırma) ameliyatı yaptıranlar memnun mu?

Lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için, iyileşme döneminde dahi uzun bir pansumana ihtiyaç olmadığından, kalan iz bir süre sonra belli belirsiz hale geldiğinden, mevcut rahatsız edici dudak az görünmesi sorununun hemen düzelmesini sağladığından, sonrasında ağrı sızı gibi problemleri olmadığı için hastaların bir çoğu için tatmin edici sonuçlar vaat eden bir ameliyattır. Lip lift ameliyatının planlamasının yeterli seviyede yapılması hastanın da sonuçtan daha memnun kalmasında en önemli faktördür. 

 • Dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı zararları var mı?

Lip lift ameliyatının üst dudağın aşırı kısaltılması ihtimali dışında bir sakıncası yoktur. Bu da kolay bir ihtimal değildir. Üst dudak kısaltma ameliyatı planlamasında doktorunuzun önerilerine ve sınırlamalarına uymanızı, ameliyatınızı yapan doktora güvenmenizi öneririm.

 • Ameliyatsız dudak kaldırma (Lip lift) yapılabilir mi?

Non-surgical lip lift (NsLL) olarak da tanımlanan bir işlemdir. Dolgu veya botoks ile burun tabanı ile dudak arasında ki mesafenin kısaltılması işlemidir.

 

  • Dudak dolgusu uygun şekillerde yapılırsa üst dudak ile burun tabanı arasında ki mesafeyi kısaltabilir. Ancak uygun hastalarda iyi sonuçlar veren bu işlem uygun olmayan hastalarda veya farklı uygulamalar ile burun tabanı dudak mesafesini daha da uzun gösterebilir.
  • Dudak botulinum Toksin uygulması da bu mesafeyi kısaltabilir. Üst dudak kasının iç liflerine düşük dozlarda yapılacak enjeksiyonlar (ileri seviye tecrübe gerektirir) simit şeklinde olan kasın üst liflerinin kasılması ile üst dudağın yukarıya dönüşünü artırır. Böylece üst dudağın görünen kısmı belirginleşir. Bu uygulamanın üst dudak hareketlerinin durması (kukla dudak), üst dudak hareketlerinde asimetriler gibi sorunlara neden olabilir. Bu uygulamada hastanın da doktorun da bilinçli ve tecrübeli olması gerekir.
 • Lip lift (Dudak Kaldırma, Dudak Kısaltma) ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Lip lift ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesinden, lokal anestezi veya hastane ortamında yapılacak olmasından dolayı farklı fiyatlar alabileceğiniz ancak öncesinde uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gereken bir durumdur.

Neden Biz?

Sorunuz mu var?

Bizlere iletişim bilgilerimizden aklınızda ki tüm soruları sorabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.