Dudak Dolgusu

OPERATÖR DOKTOR

ÖZLEM OYMAK AY

Dudak Dolgusu

“Hayallerinizi gerçekleştirmek için her zaman elimizden gelenin en iyisini yaparız”

 • Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, estetik dolgu işlemlerinden biridir. Ameliyatsız bir estetik tedavi yöntemidir. Etkisi geçici olmasına rağmen işlemin kısa sürede, acısız uygulanması ve tekrar edilebilir olması dudak dolgusu tedavisini ön plana çıkarır. Bu işlem sayesinde dudak dolgunlaşır, dudak sınırları belirginleşir ve dudak daha simetrik bir görünüme sahip olur. Hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleriyle gerçekleşen işlem sonucunda doğal bir görünüm elde edilebilir. Hacim kazanan dudaklar sayesinde kadınlar daha mutlu ve özgüven sahibi olurlar. Dolgun dudaklar daha genç bir görünüm sağlar, gülüş estetiğine katkıda bulunur. Yaş ilerledikçe dudaklar incelir, nem kaybeder ve kırışıklıklar artar. Bu durumdan şikayetçi kişiler, dolgu yöntemiyle daha kozmetik bir görünüme kavuşur.

 • Dudağa Dolgu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu bilgi ve beceri isteyen bir işlemdir. Dudak anatomisini iyi bilen uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Dudak dolgusu yaptırmayı düşünen kişilerin öncelikle  alanında uzman bir doktora muayene olmaları gerekir. Muayene sonucunda doktorun tavsiyeleri ile birlikte hastanın istekleri de göz önüne alınarak, dudak dolgusunun yapılacağı bölgelere karar verilir. İşleme başlamadan önce dudağa lokal anestezik krem sürülerek uyuşma sağlanır. Böyle işlem sırasında ağrı veya acı hissedilmez. Ardından dolgu maddesi ince uçlu bir iğne aracılığıyla dudakta deri altına enjekte edilir. Cerrahi bir operasyon bulunmad98ığı için işlem kısa sürelidir ve hemen etkisi görülür. İşlem sırasında ne kadar dolgu malzemesi kullanılıyorsa dudak o kadar dolgun olur.

 • Dudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Bu işlem genel anestezi veya cerrahi prosedürler içermez. Bu nedenle dudak dolgusu uygulamasının süresi oldukça kısadır. Enjektörler aracılığıyla deri altına gönderilen dolgu maddeleri kullanılır. Dudak kalınlığının ne kadar olması isteniyorsa, o miktarda dolgu malzemesi kullanılır. Kullanılan dolgu malzemesinin hacmine göre işlemin süresi artar ya da azalır. Uygulamadan hemen sonra normal günlük yaşantıya geri dönmek mümkündür. Hastanede yatış veya dinlenme gerektiren bir prosedür değildir. Ancak, dudak dolgusuyla aynı anda diğer dolgu işlemlerinin ya da cerrahi estetik uygulamaların da yapılması planlanıyorsa süre uzayabilir. Doğal görünümlü dudaklar için, dolgu işleminin birkaç seansa bölünerek kademeli olarak yapılması daha doğrudur.

 • Dudak Dolgusunun Avantajları ve Faydaları Nelerdir?
 • Dudaklar istenen boyutta büyütülerek dolgun bir görünüme kavuşur.
 • Dudaktaki asimetrileri düzeltilir.
 • Dudaklar ses çıkışında da etkili olduğu için, konuşmanın düzelmesine katkı sağlar.
 • Hacim kazanan dudaklar sayesinde dudak çevresinde nem artışı olur ve yaşlanmanın izleri azalır.
 • İşlem sonrası kanama, ağrı, morluk olmadan istenen dudaklara sahip olunur.
 • Cerrahi bir yöntem değildir. Uygulama sonrası dikiş veya bandaj uygulanmaz.
 • Kısa süreli ve konforlu bir işlemdir.
 • Dudaklardaki kalınlaşma, uygulama sonrasında hemen görülebilir.
 • Hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri sayesinde dudaklar daha parlak ve canlı görünür.
 • Sonuçlar kalıcı olmasa bile etkisi uzun sürelidir.
 • Dolgu maddeleri alerjiye sebep olmayabilir.
 • Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı Bir Yöntemdir?

Dudak dolgusu işleminde kullanılan dermal dolgu maddeleri zaman içerisinde vücut tarafından emilerek kaybolur. Bu nedenle ömür boyu kalıcı bir estetik yöntem değildir. Dolgunun dudakta kalma süresi dolgu malzemesinin türüne, miktarına, dudağın yapısına, nem oranına ve dolgunun vücuttan emilim hızı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Kalıcılık süresi bir yıla kadar uzayabilir.

 • Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dudak dolgusu sonrasında hekimin tavsiyelerine uymak önemlidir. Tavsiyelere uyulmadığı takdirde dudak dolgusu bozulur ve başarısız olabilir. İşlemden hemen sonra aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Dudakları ovuşturmamak gerekir. Sert çiğneme hareketlerinden, ruj sürmekten, öpüşmekten kaçınılmalıdır. Gülme gibi aşırı mimik içeren hareketler bir süre yapılmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca bunlara dikkat etmek önemlidir.

 • Dudak Dolgusu Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Dudak dolgusu işlemi, vücutta zaten bulunan doğal maddeler kullanılarak yapıldığı için zararı yoktur. Ancak işlemin güvenli ellerde, uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. İşlem sırasında iğne kullanıldığı için dudaklarda kısa süreli ve geçici kızarıklık görülebilir. Tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmez ise doğal olmayan, aşırı büyük veya biçimsiz dudaklar ortaya çıkabilir. Güvenilir kliniklerde yapılmayan dolgu işlemlerinden sonra bazı yan etkiler ortaya çıkar. Uzun süreli şişlik, kızarıklık, enfeksiyon gibi ciddi durumlar varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

 • Dudak Dolgusu Tipleri Nelerdir?

Bütün dudak dolgularında uygulanan yöntem ve dolgu maddesi aynı olmasına rağmen dudağın tipine göre dudak şekline göre farklı isimler verilebilir: Afrodit dudak dolgusu, Venüs dudak dolgusu, Fransız dudak dolgusu, Hera dudak dolgusu, Rus dudak dolgusu gibi.

 • Dudak Dolgunlaştırma İçin Hangi Yöntemler Uygulanır?

Dudak dolgunlaştırma için çeşitli estetik ameliyatlar, yağ enjeksiyonu, implant tedavileri ve dudak dolgusu yöntemi kullanılabilir. Ancak günümüzde kolay, ameliyatsız ve kısa süreli bir işlem olan hyaluronik asit ile dudak dolgusu ön plana çıkıyor.

 • Dudak Dolgusu İle Dudak Bot0ksu Birbirinden Farklı Mıdır?

Dudak bot0ksu diye bir uygulama yoktur. Bot0ks kaslara uygulanan ve kasılıp gevşemeyi engelleyen bir tedavi yöntemidir. Dolgun dudaklara sahip olmak için uygulanan yöntem dudak dolgusudur. Bu yöntemle hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri dudaklara enjekte edilerek dudakların kalınlaşması ve dolgunlaşması sağlanır.

 • Dudak Dolgusu Erkeklere Uygulanabilir Mi?

Bütün dolgu işlemleri gibi dudak dolgusu da hem kadın hem erkeğe uygulanabilir. Daha çok kadınlar tarafından tercih edildiği için erkekler fazla ön plana çıkmaz. Ancak yaşın etkisiyle incelen, çizgilenmesi artar dudaklara, dolgu sayesinde nem desteği sağlanabilir. Böylelikle erkeklerde yaşlanmanın etkileri azaltılır.

 • Dudak Dolgusu Kaç Yaşından Sonra Yaptırılabilir?

Gelişme çağını tamamlamış, ergenlik dönemini bitirmiş her birey doktorun da onayıyla dudak dolgusu yaptırabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir sağlık problemi varsa bu konuda hekimi bilgilendirmek önemlidir.

 • Dudak Dolgusundan Sonra Dudaklar Farklı Hissedilir Mi?

Dudak dolgusu, doğal maddeler kullanılarak gerçekleştirilen bir uygulama olduğu için farklı hissedilmez. Operasyon sonrası dudaktaki uyuşukluk birkaç saat içerisinde geçer. Uyuşukluk geçtikten sonra dudak yine dolgu işleminden önceki gibi normal hissedilir.

 • Dudak Dolgusu Sonrası Eski Hale Dönüş Mümkün Mü?

İşlem sonrasında dudak dolgusundan memnun kalınmadığı durumlarda, özel maddeler kullanılarak hyaluronik asitin hızla erimesi sağlanabilir. Bu sayede dudak dolgusu geri dönebilir bir tedavi yöntemidir.

 • Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları, dolgunun markasına, türüne ve miktarına göre farklılık gösterebilir. Dudak dolgunlaştırma işlemi konusunda detaylı bilgi almak ve dudak dolgusu fiyatları konusunda doğru bilgi edinebilmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Neden Biz?

Sorunuz mu var?

Bizlere iletişim bilgilerimizden aklınızda ki tüm soruları sorabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.